Holisztikus világképünk van, az embert is holisztikusan közelítjük meg. Úgy tekintünk az emberre, mint csodás, ugyanakkor hiányérzetekkel rendelkező lényre. Önmagunkról is a teljesség igényével gondolkodunk.
Az ember test-lélek-szellem egységéből áll. Él, és épp ezért mindhárom területen táplálékra van szüksége. Az „élet kenyere” kifejezés a Szentírásból származik. Jézus mondja a János Evangéliuma 6. rész 48. versben: „Én vagyok az élet kenyere”. Innen ered az elnevezésünk, ezért ragadtuk meg ezt a kifejezést. Aki él, annak táplálékra van szüksége. A kenyér az egyik legalapvetőbb élelmiszerünk: így volt ez 2000 évvel ezelőtt is. Ezért mondta Jézus ezt a hasonlatot a maga korában az őt hallgatóknak. Ezt a képet értették meg a legjobban az emberek. Lelki és a szellemi táplálékként ajánlotta a vele való kapcsolatot az embereknek.
Az alapítvány alapítói, munkatársai és önkéntesei számára a megoldást a Biblia Istenébe vetett hit jelenti ebben a bonyolult világban, ahol az életünk véges. Szeretetteljes kapcsolatok hiányában a magány, a depresszió és végül a kilátástalanság lehetetleníti el az egyén életét és gyengíti a társadalmat. Civil kezdeményezőkként hisszük, hogy ami számunkra megoldást jelent, az mások számára is az lehet.
Igaz, hogy meggyőződéses hívő emberek vagyunk, ugyanakkor feltétlen hiszünk az egyén szabad akaratában, és tiszteletben tartjuk azt. Épp ezért senkire semmilyen tant, hitelvet, életformát vagy programot nem erőltetünk rá, és nem szervezünk be vallási csoportba senkit.
A szó legnemesebb értelmében szolgálni akarjuk az emberek szükségeit a számunkra rendelkezésre álló forrásokból. Közösségbe fogadjuk őket, ahol mindenki saját képességei szerint kibontakozhat, és személyiségfejlődése biztosítva van.
Igaznak fogadjuk el a Biblia emberképét, hogy Isten az embert saját képmására formálta.
Személyiségelméletünk gerincét Lawrence J. Crabb, Jr., Ph.D.kortárs amerikai pszichológus-lelkipásztor műve alkotja www.newwayministries.org/larrycrabb.php A könyv címe: Understanding People/ Kicsoda az ember (magyarul megjelentette a Menedék Alapítvány (1994).Az emberre úgy tekintünk, mint aki hármas tagoltságú lény: test-lélek-szellem. Legfőbb motivációja, tetteinek mozgatórugója pedig a szeretet, a feltétlen elfogadás keresése, a közösséghez tartozás igénye és az, hogy értelmes feladata legyen a világon. Mivel az emberektől kapott szeretet senkit sem tud teljesen és végleg megelégíteni, ezért tovább keres és valódi nyugalmat mindaddig nem talál, míg újra nem kapcsolódik Teremtőjéhez.
Az ember a hiányérzeteit folyton be akarja tölteni. Ha erre nem találja meg az adekvát választ, akkor vakvágányra fut és különböző önpusztító függőségekbe menekül, mely lehet kémiai szerfüggés vagy bármilyen más kényszeres viselkedés, mely előbb vagy utóbb megnyomorítja az egyént és családja életét, ezzel a társadalmat is gyengíti. Munkánkat preventív jellegűnek tekintjük, ugyanakkor a függőségbe jutottak számára is ajánlunk kivezető utat a helyreállást célzó csoportfoglalkozásokon www.helyreallas.hu
Testünket táplálnunk kell, a lelkünk táplálása pedig elfogadó közösségben valósul meg, ahol önmaga lehet az egyén, kibontakozhat, ugyanakkor fogadja a közösség többi tagjától is amire szüksége van lelkének. Gondolkodása új „input”-ot kap a többiektől, döntéseibe más szempontokat is be tud vonni, szélesebb látókörre tesz szert és érzelmileg is „táplálékhoz jut” az által, hogy a közösség befogadja őt, mint egyént, aki a közösség életére visszahatva szintén hozzáad a közjóhoz és boldogulásához.
Ezek a lelki szükségek, melyekre a válaszok bármilyen tevékenységbe ágyazva megjelenhetnek. Az emberek un. lelki szükségeit rövid tanfolyamok szervezésével, nyelvoktatással, szabadidős tevékenységek közös megszervezésével, személyes beszélgetések biztosításával, közös ünneplésekkel, életvezetési csoport működtetésével valósítjuk meg. Épp ezért van tág tere az alapítványnak a programok megszervezésében. A kirándulástól kezdve a közös múzeumlátogatáson át az irodalmi estig lehetőségeinkbe bármi belefér.
Hisszük, hogy spirituális szüksége is van az embernek. Ezt nevezzük szellemi életnek. Az Szentírásban található igazságok éltetik a szellemünket. Ezért is kínálunk bibliatanulmányozási lehetőséget felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt.
Jövőképünk: Hisszük, hogy ha az egyén személyesen felelősséget vállal tetteiért, gondolkodásáért és mindezt a Biblia erkölcsi törvényeivel összhangban teszi, akkor élete előre halad és boldogul. Az egyén boldogulása a közjót is szolgálja, a társadalom hasznos tagjává lesz.
Hisszük, hogy ha az egyén szilárd talajt, azaz hitet, reményt, békességet és szeretetet talál, akkor körülményei ellenére vagy körülményeitől függetlenül is megtalál egy élhetőbb, kiegyensúlyozottabb életvitelt, melyben boldogul és építő erővel hat családjára és társadalmi kapcsolatainak szereplőire is.
Ennek a célnak elérése alapítványunk törekvése, mely „kenyér” biztosításával mozdítja elő azt, hogy teljes életet éljünk egyénként és a társadalom hasznos tagjaként is.